Objawy menopauzy
Każda kobieta przechodzi okres okołomenopauzalny w inny sposób. Niektóre panie nie odczuwają żadnych objawów, inne natomiast doświadczają dramatycznych zaburzeń w każdej dziedzinie swojego życia.
Najczęstsze objawy okresu okołomenopauzalnego to:
- Nieregularne menstruacje. Miesiączki mogą występować częściej lub rzadziej, trwać dłużej lub krócej, być bardziej bolesne, obfite lub skąpe. Nawet jeśli okres nie wystąpił kilka razy z rzędu, nie oznacza to jeszcze menopauzy. Należy wówczas skonsultować się z lekarzem, w celu sprawdzenia, czy nie jesteś w ciąży lub czy istnieje inna medyczna przyczyna zatrzymania cyklu. Do lekarza należy udać się również jeśli plamienie wystąpiło, mimo że minął już okres ostatniej, według Ciebie, miesiączki. Plamienie może być objawem innej choroby, która powinna być dokładnie zdiagnozowana i właściwie leczona.
- Uderzenia gorąca. To nagłe uczucie ciepła obejmujące najczęściej górne części ciała. Twarz i szyja może stać się czerwona, a na klatce piersiowej, plecach i ramionach, mogą pojawić się czerwone plamy.
- Problemy ze snem. W okresie menopauzy mogą wystąpić trudności z zasypianiem i utrzymaniem snu często współwystępujące z tzw. potami nocnymi. Zlewne poty nocne są pochodną uderzeń gorąca. Nieprzespana noc, uczucie zmęczenia i związana z tym irytacja zaburzają aktywność dzienną kobiety.
- Problemy z nawilżeniem pochwy i zaburzenia układu moczowego. Problemy te mogą rozpocząć lub nasilić się w czasie okołomenopauzalnym. Ściany pochwy pod wpływem deficytu estrogenów stają się cieńsze, pojawia się uczucie suchości. Estrogeny wspomagają funkcje fizjologiczne pęcherza i cewki moczowej. Niższy ich poziom może powodować przykrą dolegliwość nietrzymania moczu. Kobiety są wówczas bardziej narażone na infekcje pochwy i zakażenia układu moczowego.
- Zmiany nastroju. Podczas okresu okołomenopauzalnego możesz mieć wahania nastroju, czuć się niespokojna lub płaczliwa. Jesteś bardziej narażona na wahania nastroju jeżeli wcześniej doświadczałaś zespołu napięcia przedmiesiączkowego lub depresji poporodowej.
- Zmiana związane z seksualnością. Innym przykrym skutkiem niskiego wydzielania estrogenów są zaburzenie funkcji seksualnych objawiające się obniżoną satysfakcją oraz trudnościami związanymi ze współżyciem płciowym. Niektóre kobiety czują się mniej pobudzone, mniej zainteresowane seksem, a inne po menopauzie odczuwają większą radość z seksu.
- Osteoporoza. Zmniejszenie ilości estrogenu powoduje, że kości tracą gęstość i stają się słabe. Może to prowadzić do złamań.
- Inne zmiany. W okresie okołomenopauzalnym kobiety mogę również cierpieć na zaburzenia pamięci i koncentracji. Mogą odczuwać bóle stawów. Zmienia się ich gospodarka lipidowa, co niesie za sobą ryzyko przybierania na wadze - szczególnie w talii.
Eksperci nie są do końca pewni, czy niektóre z tych zmian są wynikiem niższych poziomów estrogenów w tym okresie czy też wynikiem procesu starzenia się.
Śledzenie symptomów
Spisanie objawów związanych z menopauzą może dać lepszy obraz Twoich dolegliwości. Dzięki temu razem z lekarzem dobierzecie najkorzystniejszą formę terapii.