Przejdź do treści

Hormony, hormony...

Centralny układ nerwowy
Estrogeny
hormony produkowane przez jajniki mają ogromy wpływ na pracę centralnego układu nerwowego. Obecność receptorów estrogenowych wykazano w obrębie kory mózgu.

Hormony, hormony

 

Odkryto, że estrogeny wpływają na wzrost transportu serotoniny, czyli hormonu, którego deficyt odpowiada za zaburzenia nastrojudepresję i stany niepokoju. Estrogeny zwiększają również aktywność enzymu (acetylotranferaza cholinowa), którego brak upośledza funkcje poznawcze i odpowiada za zaburzenia koncentracji i pamięci. Istotny dla procesów poznawczych jest również fakt, że estrogeny stymulują proces tworzenia synaps w obszarze mózgu.

Dysfunkcje związane z oddziaływaniem estrogenów w obrębie układu limbicznego, manifestują się depresjąbólem głowybezsennością oraz zmianami w zakresie funkcji poznawczych.

Uderzenia gorąca, nadciśnienie, otyłość spowodowane są dysregulacją neurohormonalną na poziomie podwzgórza. Tam właśnie znajdują się ośrodki odpowiedzialne za termoregulację, łaknienie oraz za regulację ciśnienia krwi.

Układ sercowo-naczyniowy
Działanie estradiolu w układnie naczyniowym nie jest jedynie funkcją poprawy profilu lipidowego. Receptory estrogenowe wykazano również w mięśniach gładkich naczyń krwionośnych, co ma wpływ na układ krążenia i ciśnienie krwi. Stwierdzono również, że estrogeny działają jak antagonista kanału wapniowego, ogrywając dużą rolę w przeciwdziałaniu powstawania miażdżycy. Estrogeny mają wpływ na produkcję reniny i angiotensyny II, co stanowi kolejny mechanizm kontroli objętości krwi i ciśnienia tętniczego.

Skóra i układ moczowo-płciowy
Receptory estrogenowe zlokalizowane są również w tkankach skóry. Deficyt estrogenów powoduje, że staje się ona cieńsza, traci wilgotność. Podobnie dzieje się w śluzówce pochwy. Stąd w okresie menopauzy rośnie ryzyko stanów zapalnych i infekcji zarówno układu płciowego jak i moczowego.

Kości
Estrogeny hamują sekrecję cytokin, co doprowadza do zahamowania działania osteoklastów, które powodują resorpcję kości. Kości stają się cieńsze i słabsze, następuje utrata masy kostnej.

Klimadynon

Klimadynon to naturalne rozwiązanie w okresie menopauzy

  • Zmniejsza uciążliwe uderzenia gorąca1
  • Łagodzi zmiany nastroju1
  • Alternatywa dla hormonalnej terapii zastępczej1

Zarezerwuj lek w najbliższej aptece i zapłać przy odbiorze lub kup online

lokalizacja

Zarezerwuj

kup

Kup online

Powiązane artykuły

Co to jest menopauza?
Co to jest menopauza?
Jak dbać o zdrowie w okresie menopauzy?
Jak dbać o zdrowie w okresie menopauzy?
Klimadynon
Klimadynon