Przejdź do treści

Leki pomocne w okresie okołomenopauzalnym

Leki pomocne w okresie okołomenopauzalnym

 

Leki na receptę: doustne środki antykoncepcyjne w małych dawkach (pigułki antykoncepcyjne), mogą całkowicie usunąć lub zmniejszyć uderzenia gorąca, suchość pochwy czy zaburzenia nastroju. Mogą one również pomóc w bardzo ciężkich, częstych lub nieprzewidywalnych menstruacjach.

Leki na receptę, które są zwykle zalecane przy uderzeniach gorąca i obniżeniu nastroju to leki stosowane przy leczeniu padaczki, depresji i nadciśnienia tętniczego.

Leki na receptę w postaci hormonalnej terapii zastępczej.
Ten sposób leczenia rozważysz razem ze swoim ginekologiem biorąc pod uwagę wszystkie ewentualne zagrożenia. HTZ jest skuteczna w leczeniu umiarkowanych i ciężkich objawów menopauzy.
 

Hormonalna terapia zastępcza
Hormonalna terapia zastępcza polega na uzupełnianiu niedoborów hormonów, których jajniki już nie produkują. Są to głównie estrogeny. Lekarz ginekolog dobierze odpowiedni dla Ciebie schemat stosowania HTZ: cykliczne uzupełnianie niedoborów hormonalnych - z występującą menstruacją, bądź terapią ciągłą - bez krwawień miesięcznych. Istnieją również różne formy podawania: tradycyjnie doustne tabletki, przezskórne (plastry i żele), domięśniowe (zastrzyki) oraz podskórne (implanty wszywane pod skórę). Najmniej obciążające organizm jest forma przezskórna, ponieważ po przejściu przez skórę hormony przebywają swoją naturalną drogę naczyniami krwionośnymi bezpośrednio do miejsc swojego działania.

Hormonalna terapia zastępcza:

 • Zmniejszenie uderzenia gorąca, nocne poty i związane z nimi problemy takie jak bezsenność
 • Jest pomocna przy zmianach atroficznych pochwy i sromu. Leczy takie objawy jak suchość pochwy oraz pomaga zmniejszyć dyskomfort i ból występujący podczas stosunku
 • Poprawia profil lipidowy
 • Łagodzi wahania nastroju i stany depresyjne (HTZ nie jest terapią depresji. W przypadku zaobserwowania u siebie objawów depresji ‑ jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem)

Nie wszystkie kobiety mogą zastosować hormonalną terapię zastępczą ze względu na jej efekty uboczne. HTZ jest przeciwwskazana dla kobiet:

 • z chorobą zakrzepową
 • z chorobami serca
 • z ostrą niewydolnością wątroby
 • rozpoznanym rakiem sutka lub trzonu macicy
 • z chorobami dróg żółciowych
 • z mięśniakami macicy
 • z migreną

Badania dotyczące ryzyka i korzyści terapii HTZ nadal nie są jednoznaczne. Niektórzy twierdzą, że niskie dawki hormonów nie niosą za sobą ryzyka np. udaru. Jeżeli masz wątpliwości najlepiej porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem. Być może zaleci inne sposoby zmniejszenia uciążliwych objawów okołomenopauzalnych.

Leki OTC - leki bez recepty. Istnieje wiele leków pochodzenia naturalnego łagodzących objawy okołomenopauzalne, szczególnie uderzeniami gorąca. Składnikami tych leków może być soja, czy czerwona koniczyna (gdzie składnikami aktywnymi są fitoestrogeny), lub Cimicifuga racemosa (nie zawierająca fitohormonów). Możesz również zastosować łagodne leki uspokajające zawierające w swoim składzie walerianę i chmiel czy melisę. 

Naturalne metody leczenia oraz zmiany stylu życia
Jest wiele kobiet, która nie chce bądź nie może stosować hormonalnej terapii zastępczej, a odczuwa uciążliwe objawy menopauzy. Na szczęście istnieją naturalne sposoby walki z objawami wypadowymi. Niektóre kobiety stosują leki pochodzenia naturalnego, zioła, a nawet suplementy diety lub inne produkty pochodzenia roślinnego, aby pomóc złagodzić niekomfortowe objawy.

Jakie środki pochodzenia naturalnego mogę zastosować?

 • Soja. Zawiera fitoestrogeny, czyli substancje pochodzenia roślinnego, bardzo podobne swoją budową do estrogenów, co sprawia, że działają podobnie do nich. Istnieje kilka teorii, które potwierdzają, że preparaty zawierające w sobie fitoestrogeny sojowe przynoszą ulgę w uderzeniach gorąca, zaburzeniach snu, jednocześnie chronią przed osteoporozą oraz poprawiają gospodarkę lipidową u kobiet. Soja niestety bardzo często wykazuje działanie alergizujące.
 • Koniczyna czerwona. Podobnie do soi zawiera fitoestrogeny, które łagodzą objawy wypadowe menopauzy takie jak uderzenia gorąca, zaburzenia snu, nadmierną nerwowość, nastrój depresyjny. Producenci preparatów zawierających wyciągi z czerwonej koniczyny przekonują, że może ona być stosowana w zakrzepicy naczyń żylnych i innych schorzeniach układu krążenia. Istnieją podejrzenia, że zażywanie fitohormonów niesie za sobą ryzyko nowotworów zależnych od estrogenów.
 • Pluskwica groniasta (Cimicifuga racemosa). Jest to roślina występująca w Ameryce Północnej. W lecznictwie wykorzystuje się jej kłącze. Zaletą ekstraktów pozyskiwanych z Cimicifuga racemosa jest to, że nie zawiera ona hormonów ani fitohormonów, które znajdują się w soi i czerwonej koniczynie. Wykazuje ona działanie na wybrane tylko organy, na wybrane receptory estrogenowe. Dzięki temu skutecznie eliminuje liczbę uderzeń gorąca, wpływ pozytywnie na metabolizm i gęstość kości, oraz na nabłonek pochwy, jednocześnie badania nie wykazały zmian histopatologicznych w tkankach piersi oraz endometrium (tkanki macicy). Tym samym nie wykazano wpływu na nowotwory estrogenozależne, czyli nowotwór sutka i endometrium. Można powiedzieć, że Cimicifuga racemosa wykazuje organoselektywne działanie estrogenopodobne, czyli działa tylko na receptory estrogenowe w wybranych częściach organizmu.

Niezależnie od tego, na jaką terapię się zdecydowałaś, bardzo ważne jest abyś przed jej podjęciem skonsultowała swoje plany z lekarzem.

Leki na receptę czy kosmetyki pomogę Ci zachować odpowiednie nawilżenie pochwy. Pomocna może okazać się również zmiana trybu życia.

Zmiana stylu życia
Niezależnie od decyzji o podjętej terapii objawów okołomenopauzalnych warto dokonać kilka zmian w stylu życia, które pomogą złagodzić odczuwany dyskomfort oraz zachować dobry stan zdrowia w dłuższej perspektywie.

 • Jedz zdrową żywność. Zrównoważona dieta doda Ci energii. Ogranicz alkohol lub kofeinę, która może mieć wpływ na sen.
 • Rzuć palenie. Oprócz poważnych skutków ze strony układu oddechowego palenie może osłabiać kości i podrażniać pęcherz.
 • Regularnie ćwicz. Aktywność fizyczna pomaga utrzymać wagę, dotlenia organizm, poprawia sen, wzmacnia kości i pomaga zachować dobry nastrój.
 • Wypróbuj techniki redukcji stresu, takie jak medytacja czy joga.
Klimadynon

Klimadynon to naturalne rozwiązanie w okresie menopauzy

 • Zmniejsza uciążliwe uderzenia gorąca1
 • Łagodzi zmiany nastroju1
 • Alternatywa dla hormonalnej terapii zastępczej1

Zarezerwuj lek w najbliższej aptece i zapłać przy odbiorze lub kup online

lokalizacja

Zarezerwuj

kup

Kup online

Powiązane artykuły

Jak dbać o zdrowie w okresie menopauzy?
Jak dbać o zdrowie w okresie menopauzy?
Jak poradzić sobie z uciążliwymi objawami menopauzy?
Jak poradzić sobie z uciążliwymi objawami menopauzy?
Klimadynon
Klimadynon