Klimadynon® - lek łagodzący
objawy menopauzy

Hormony, hormony...

Centralny układ nerwowy
Estrogeny
, hormony produkowane przez jajniki mają ogromy wpływ na pracę centralnego układu nerwowego. Obecność receptorów estrogenowych wykazano w obrębie kory mózgu.
Zamyślona kobieta w pokojuOdkryto, że estrogeny wpływają na wzrost transportu serotoniny, czyli hormonu, którego deficyt odpowiada za zaburzenia nastroju, depresję i stany niepokoju. Estrogeny zwiększają również aktywność enzymu (acetylotranferaza cholinowa), którego brak upośledza funkcje poznawcze i odpowiada za zaburzenia koncentracji i pamięci. Istotny dla procesów poznawczych jest również fakt, że estrogeny stymulują proces tworzenia synaps w obszarze mózgu.

Dysfunkcje związane z oddziaływaniem estrogenów w obrębie układu limbicznego, manifestują się depresją, bólem głowy, bezsennością oraz zmianami w zakresie funkcji poznawczych.

Uderzenia gorąca, nadciśnienie, otyłość spowodowane są dysregulacją neurohormonalną na poziomie podwzgórza. Tam właśnie znajdują się ośrodki odpowiedzialne za termoregulację, łaknienie oraz za regulację ciśnienia krwi.

Układ sercowo-naczyniowy
Działanie estradiolu w układnie naczyniowym nie jest jedynie funkcją poprawy profilu lipidowego. Receptory estrogenowe wykazano również w mięśniach gładkich naczyń krwionośnych, co ma wpływ na układ krążenia i ciśnienie krwi. Stwierdzono również, że estrogeny działają jak antagonista kanału wapniowego, ogrywając dużą rolę w przeciwdziałaniu powstawania miażdżycy. Estrogeny mają wpływ na produkcję reniny i angiotensyny II, co stanowi kolejny mechanizm kontroli objętości krwi i ciśnienia tętniczego.

Skóra i układ moczowo-płciowy
Receptory estrogenowe zlokalizowane są również w tkankach skóry. Deficyt estrogenów powoduje, że staje się ona cieńsza, traci wilgotność. Podobnie dzieje się w śluzówce pochwy. Stąd w okresie menopauzy rośnie ryzyko stanów zapalnych i infekcji zarówno układu płciowego jak i moczowego.

Kości
Estrogeny hamują sekrecję cytokin, co doprowadza do zahamowania działania osteoklastów, które powodują resorpcję kości. Kości stają się cieńsze i słabsze, następuje utrata masy kostnej.

Podobne artykuły

Inne produkty na kobiece dolegliwości

Klimadynon<sup>®</sup>  - lek łagodzący<br>objawy menopauzy

Klimadynon®

Niehormonalny lek pochodzenia naturalnego, zmniejszający uciążliwe objawy związane z menopauzą. Klimadynon zawiera w swoim składzie suchy ekstrakt z Cimicifuga racemosa (pluskwicy groniastej).

Dowiedz się więcej o leku
Cyclodynon<sup>®</sup>  - lek łagodzący<br>objawy menopauzy

Cyclodynon®

Niehormonalny lek pochodzenia naturalnego, który korzystnie wpływa nie tylko na dolegliwości fizyczne, lecz również te związane ze sferą psychiczną łagodząc szereg uciążliwych objawów opisywanych terminami: zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) i przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne (PMDD).

Dowiedz się więcej o leku
Mastodynon<sup>®</sup>   - lek  łagodzący bolesność piersi oraz objawy PMS

Mastodynon®

Jedyny na rynku sześcioskładnikowy lek, skuteczny w walce z bólem i obrzękiem piersi (mastodynia) oraz rozdrażnieniem, nerwowością i zmiennością nastroju towarzyszącą zespołowi napięcia przedmiesiączkowego (PMS).

Dowiedz się więcej o leku
Canephron<sup>®</sup> N  - łagodzenie dolegliwości dróg moczowych

Canephron® N

Kombinacja składników pochodzenia naturalnego zawartych w leku Canephron® N wykazuje szerokie spektrum właściwości farmakologicznych: przeciwzapalne, rozkurczowe, antybakteryjne oraz moczopędne.

Dowiedz się więcej o leku
Klimadynon - lek na menopauze